Wydawca treści Wydawca treści

Szkolenia

           Zespół Ochrony Lasu w Łodzi prowadzi szkolenia dla pracowników Lasów Państwowych z zakresu tematów związanych z szeroko rozumianą ochroną lasu, diagnozowaniem i monitorowaniem zagrożeń trwałości lasu. Wykłady dotyczą praktycznego stosowania przepisów zawartych w Instrukcji Ochrony Lasu jak również technicznego wykonania czynności nałożonych na leśników przez ten dokument. W ramach analizy materiałów z badania zapędraczenia gleb oraz jesiennych poszukiwań szkodników pierwotnych sosny prowadzone są coroczne szkolenia dla pracowników nadleśnictw odpowiadających za ochronę lasu, leśniczych szkółkarzy oraz stażystów.

            Szkolenia prowadzone są również w terenie dla pełnego zobrazowania i wyjaśnienia wszystkich problemów ochroniarskich jakie można napotkać w pracy leśnika.

            Na podstawie zbieranych materiałów w Zespole Ochrony Lasów w Łodzi przygotowywane są prezentacje multimedialne i materiały dydaktyczne wykorzystywane podczas szkoleń jak również dostępne dla jednostek LP do własnego wykorzystania.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Przylepek wielożerek (pomrocznik)

Przylepek wielożerek (pomrocznik)

Przylepek wielożerek (pomrocznik) (Ectropis crepuscularia) to gatunek motyla z rodziny miernikowcowatych (Geometridae), który występuje głównie w Europie i Azji. Należy do rodziny charakteryzującej się niezwykle ciekawymi strategiami kamuflażu, dzięki czemu wiele motyli z tej grupy przypomina wyglądem elementy otoczenia, takie jak liście, kora drzew czy gałęzie.

 

W 2024 roku Zespół Ochrony Lasu w Łodzi odnotował pojaw tego owada na terenie Nadleśnictwa Drewnica. Stwierdzono intensywne żery na liściach i pędach borówki czernicy, które doprowadziły do powstania gołożerów. Gdy w podszycie zabrakło pożywienia gąsiennice powędrowały w korony sosen.

Cykl życiowy przylepka wielożerka obejmuje kilka stadiów: jajo, gąsienica, poczwarka i dorosły motyl. Z jaj wylęgają się gąsienice, które początkowo żywią się młodymi liśćmi, a później przechodzą na starsze części rośliny. Gąsienice przechodzą przez kilka stadiów linienia, po czym przeobrażają się w poczwarki. Z poczwarek wykluwają się motyle.

 

Pojawiające się ostatnimi laty w całej Polsce gradacje owada ulegały bardzo szybkiemu załamaniu ze względu na duży stopień spasożytowania sięgający podczas wiosennych kontroli nawet 90% populacji. Niemniej jednak owad zasługuje na uwagę ze względu na swój ogromny potencjał rozrodczy. Warto nadmienić, że nawet jednorazowe defoliacje aparatu asymilacyjnego sosny mogą w obecnych warunkach ciągłego deficytu wody spowodować osłabienie i przyspieszać wydzielanie się posuszu.