Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Żery osnui i borecznikowca rudego w Nadleśnictwie Kolumna.

Żery osnui i borecznikowca rudego w Nadleśnictwie Kolumna.

Żery osnui i borecznikowca rudego w Nadleśnictwie Kolumna.

Na podstawie jesiennych oraz dodatkowych wiosennych poszukiwań szkodników sosny (2015/2016), a także po zaleconych przez ZOL Łódź wiosennych obserwacjach lotu szkodnika nic nie wskazywało na intensywny żer szkodnika. W pierwszej dekadzie lipca podczas lustracji terenowych odnotowano znaczne uszkodzenia. W lustrowanych drzewostanach sosnowych w Leśnictwie Mogilno ubytek aparatu asymilacyjnego spowodowany żerami obserwuje się na poziomie 50% do 90%. Największe uszkodzenia są w lukach i wzdłuż szlaków zrywkowych. Okazało się, że do żeru osnui dołączył borecznikowiec rudy. Na dnie lasu zalegają duże ilości kału osnui i boreczników. W koronach widoczne są szare oprzędy osnui na silnie zdefoliowanych gałęziach.

Ścięte na płachtę reprezentatywne drzewo ujawniło następujące szkodniki:

- osnuja gwiaździsta w ostatnim stadium L5 (duża część populacji tego szkodnika zakończyła już żerowanie i część zeszła do ściółki na zimowanie)

- borecznikowiec rudy w stadium L3-L4 – (część szkodnika kończy żerowanie)

            - pojedyncze sztuki borecznika krzewiana i zielonożółtego w stadium L3-L4

            - brudnica mniszka w stadium L3 – kilka egzemplarzy

            - strzygonia choinówka – około 50 sztuk gąsienic w stadium L4 – L5

Analizując liczby znalezionych szkodników można przyjąć, że każdy z nich (osnuja, borecznik czy strzygonia) znajdowany był w ilościach, które powodują znaczne uszkodzenia drzewostanu.

W leśnictwie Mogilno mamy do czynienia z uszkodzeniami w drzewostanach sosnowych w różnym wieku na siedliskach głównie borowych. Na powierzchni około 500 ha określono stopień defoliacji na poziomie do 90%. Zjawisko dotyczy drzew w różnych klasach wieku, również młodników. Na drzewach dojrzałych z dobrze rozwiniętą koroną stopień uszkodzenia jest niższy. Podczas żerowania uszkodzone zostały również tegoroczne przyrosty sosny.

            Pomimo znacznego uszkodzenia drzewostanów nie podjęto decyzji o zabiegu ograniczania populacji szkodników. Spowodowane jest to specyficznymi warunkami przyrodniczymi – duża ilość cieków wodnych, cennych siedlisk oraz bliskość i duża ilość miejscowości.

Zalecono ograniczenie cięć pielęgnacyjnych do niezbędnego minimum, usuwając drzewa martwe i zasiedlone przez szkodniki wtórne. Zalecono również obserwować zjawisko, szczególną uwagę poświęcając szkodnikom wtórnym, które mogą zasiedlać osłabione drzewa.