Asset Publisher Asset Publisher

Preperaty chemiczne do ochrony roślin

Środki Ochrony Roślin dopuszczone do stosowania w leśnictwie.

Corocznie Instytut Badawczy Leśnictwa opracowuje listę środków ochrony roślin, środków biobójczych oraz produktów do rozkładu pni drzew leśnych. Lista ta jest dostosowywana do zmieniających się przepisów i terminów rejestracji środków jak również dopuszczenia ich do stosowania na konkretne patogeny. Zawiera również listę środków niezalecanych przez certyfikację FSC.

Opracowanie to można znaleźć na stronie:

 

Ze względu na zachodzące w prawodawstwie zmiany dopuszczenie środków do stosowania należy przed zastosowaniem sprawdzić z etykietą środka zamieszczoną na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Prognoza zagrożenia drzewostanów na rok 2025

Prognoza zagrożenia drzewostanów na rok 2025

Na podstawie obserwacji prowadzanych co roku na terenie nadleśnictw oraz wykonanych badań, Zespół Ochrony Lasu w Łodzi przygotował prognozę zagrożenia drzewostanów na rok 2025. Stwierdzono zagrożenie ze strony Brudnicy mniszki w Nadleśnictwie Gostynin (RDLP Łódź) na łącznej powierzchni 1 000 ha. Na terenie RDLP Warszawa nie stwierdzono zagrożenia żerami tego owada. Drzewostany sosnowe w Nadleśnictwie Złoczew (RDLP Łódź) zagrożone są na łącznej powierzchni 50 ha żerami Osnui gwiaździstej.

W roku 2025 odnotowano zagrożenie od Strzygoni choinówki w części Nadleśnictw RDLP Warszawa. Zagrożenie  od tego owada stwierdzono na łącznej powierzchni 325 ha lasu (w Nadleśnictwie Pułtusk i Ostrów Mazowiecka). Przeprowadzone w Nadleśnictwach badanie zapędraczenia gleby wykazało zagrożenie ze strony szkodników korzeni na łącznej powierzchni 279,2 ha (w tym: Warszawa 27,2 ha; Łódź 252 ha). W roku 2025 przewidywana jest rójka chrabąszczowatych na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi w nadleśnictwach Brzeziny, Wieluń, Skierniewice i Spała.