Asset Publisher
Ćma bukszpanowa
Ćma bukszpanowa
W związku ze zmianami klimatycznymi, szczególnie w ostatnich latach wiele gatunków owadów odnalazło w naszym kraju dogodne warunki do bytowania oraz powiększania swojego zasięgu występowania.
Jednym ze szkodliwych owadów który w sposób imponujący zwiększa swój zasięg jest Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis). Owad ten został zaobserwowany w Polsce w 2012r.
i od tamtej pory dynamika rozwoju populacji jest bardzo duża. Obserwowane w ostatnich latach masowe zamieranie bukszpanu jest wynikiem żerowania gąsienic tego gatunku.
W warunkach klimatycznych Polski owad ten wytwarza 2 – 3 pokoleń. Jest to bardzo istotna informacja ze względu na fakt, iż jednorazowe zwalczanie gąsienic wiosną nie daje pewności,
że rośliny nie zostaną zaatakowane w późniejszym czasie. Niewątpliwie niepokojące są także informacje dotyczące obserwacji żerowania gąsienic także na innych gatunkach takich jak:
berberys, trzmielina a nawet brzoza i wierzba. W związku z bardzo masowymi pojawami tego szkodliwego owada, mechaniczne zwalczanie larw nie przynosi zadowalających skutków.
Na rynku istnieją zarejestrowane preparaty do biologicznej ochrony roślin zawierające szczepy bakterii (Bacillus thuringiensis) takie jak :
BioBit; DiPel DF; Florbac; Lepinox Plus; XenTari WG; Xtreem
A także chemiczne środki ochrony roślin przeznaczone do zwalczania gąsienic:
Acetamip 20 SP oraz Mospilan 20 SP zawierające substancję czynną acetamipryd a także Affirm 095 SG, którego substancją czynną jest benzoesan emamektyny