Asset Publisher Asset Publisher

Podtopienia powierzchni leśnych.

Czynniki abiotyczne- podtopienia

     W okresie ostatnich 5 lat w drzewostanach nasiliły się znaczne szkody spowodowane podniesieniem się poziomu wód gruntowych. Wzrost poziomu wód powoduje okresowe lub coraz częściej  trwałe podtopienia powierzchni leśnych.                  

     W znacznej części są to powierzchnie w swojej naturze wilgotne lub bagienne, które w ostatnim 30– leciu znacznie się osuszyły. W miejscach tych pojawiły się drzewostany  z naturalnego odnowienia lub zalesienia. Powrót wody, zwłaszcza po okresie zimowym, powoduje rozległe zjawisko podtopień i masowego zamierania upraw,  młodników  i drzewostanów. W większości przypadków są to gatunki iglaste, chociaż długotrwałe warunki beztlenowe powodują zamieranie również gatunków związanych z siedliskami wilgotnymi, takich jak olsza. Duża skala tego zjawiska występuje na terenie RDLP Warszawa (5400 ha w 2013 r.) w Nadleśnictwach Łochów, Chojnów, Siedlce, Sokołów, Pułtusk i Drewnica. Na terenie RDLP Łódź zjawisko jest znacznie mniejsze i lokalnie dotyczy Nadleśnictw: Przedbórz,  Łąck, Piotrków, Skierniewice, Grotniki.        


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Prognoza zagrożenia drzewostanów na rok 2025

Prognoza zagrożenia drzewostanów na rok 2025

Na podstawie obserwacji prowadzanych co roku na terenie nadleśnictw oraz wykonanych badań, Zespół Ochrony Lasu w Łodzi przygotował prognozę zagrożenia drzewostanów na rok 2025. Stwierdzono zagrożenie ze strony Brudnicy mniszki w Nadleśnictwie Gostynin (RDLP Łódź) na łącznej powierzchni 1 000 ha. Na terenie RDLP Warszawa nie stwierdzono zagrożenia żerami tego owada. Drzewostany sosnowe w Nadleśnictwie Złoczew (RDLP Łódź) zagrożone są na łącznej powierzchni 50 ha żerami Osnui gwiaździstej.

W roku 2025 odnotowano zagrożenie od Strzygoni choinówki w części Nadleśnictw RDLP Warszawa. Zagrożenie  od tego owada stwierdzono na łącznej powierzchni 325 ha lasu (w Nadleśnictwie Pułtusk i Ostrów Mazowiecka). Przeprowadzone w Nadleśnictwach badanie zapędraczenia gleby wykazało zagrożenie ze strony szkodników korzeni na łącznej powierzchni 279,2 ha (w tym: Warszawa 27,2 ha; Łódź 252 ha). W roku 2025 przewidywana jest rójka chrabąszczowatych na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi w nadleśnictwach Brzeziny, Wieluń, Skierniewice i Spała.